Keskustelun avauksia ja puheenvuoroja

Paasikivi-Seuran sosiaalisen median tilit, joissa keskustelun avauksia myös julkaistaan löytyvät osoitteella @PaasikiviS Facebookista ja Twitteristä
Kannustamme jatkamaan keskustelua!

Ajankohtaiselle keskustelulle on näinä poikkeusaikoinakin tarvetta.
Tämän hetkisten suurten kysymysten pohtimiseksi ja keskustelun aktivoimiseksi, keräämme kirjoituksia liittyen ajankohtaisiin kysymyksiin, analyysiin ja tulevaisuuden näkymiin. Ajatuksena on koostamisen ohella mahdollisuuksien mukaan julkaista osa kirjoituksista.

Aiheet voivat käsitellä esimerkiksi Korona -tilannetta, sen hoidon ja pandemian jälkeisen jälleenrakentamisen kansainvälistä ulottuvuutta, ajankohtaisia asioita, ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, kansainvälistäpolitiikkaa ja kauden teemaa suurvaltapolitiikkaa, presidentti J.K. Paasikiven ajattelua historian valossa tai nykyajan haasteisiin sovellettuina. Aihe voi myös olla vapaa tärkeäksi katsottu ajankohtainen kysymys.

Paasikivi-Seura ei seurana ota kantaa ajankohtaisiin kysymyksiin, mutta keskustelun aktivoimiseksi julkaisemme mahdollisesti jatkossa tarkoitukseen ajoittain soveltuvia kirjoituksia Twitter-tilillämme https://twitter.com/PaasikiviS ja Facebook-sivuillamme http://www.facebook.com/PaasikiviS

Kirjoitukset voivat sisältää yleistä pohdintaa ja analyysia sekä ehdotettuna ratkaisuvaihtoehtoja ja voivat olla esimerkiksi artikkeleiden, mielipidekirjoitusten, analyysin tai blogien muodossa. Julkaisu voi olla linkki aiemmin julkaistuun tekstiin tai uuden kirjoituksen voi lähettää myös Word-tiedostona edelleen julkaistavaksi. Jäsenet voivat halutessaan myös linkittää Twitterissä seuran @PaasikiviS mukaan keskustelua käydessään ja jatkaa aktiivisesti myös toisten jäsenten käymää keskustelua. Soveltuvia tunnisteita voivat olla esimerkiksi #turpo #ulkopolitiikka #talous #koronakriisi sekä kirjoituksen aiheisiin sisällöllisesti liittyvät tunnisteet

Artikkeleiden, mielipidekirjoitusten ja blogitekstien tarkoituksena on toimia keskustelun avaajina yleisellä tasolla. Harkinnan mukaan myös asiantuntevista muiden kuin seuran jäsenten tekemistä kirjoituksista voidaan edelleen viestiä.

Keskustelussa noudatamme Paasikivi-Seuran arvoja:
-Faktapohjainen asiantuntijuus
-Sivistynyt ja luottamuksellinen dialogi
-Jäsenyyden arvostaminen
-Avoimuus ja yhteiskunnallinen laaja-alaisuus

Kirjoitusten toimittaminen ja lisätietoja:
katariina.enajarvi (a) paasikivi-seura.fi

Toivomme aktiivisuutta ajankohtaiseen keskusteluun.

Tervetuloa osallistumaan!

Matti Vanhanen
puheenjohtaja
Paasikivi-Seura

***

Keskustelun avaus
Maailma koronan jälkeen?
“Meistä tulee viisaampia. Korona muuttaa politiikkaa, EU:ta ja ehkä myös suhdettamme luontoon: Tuomas Aivelo, Anu Kantola, Matti Vanhanen ja Tiina Raevaara sekä Louis Clerc ja Kimmo Elo pohtivat miten”https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ennen-kuin-arki-palaa-opimme-tuskallisen-paljon-itsestamme-sanoo-tuomas-aivelo-milta-nayttaa-suomi-koronan-jalkeen/?shared=1127434-4f813f02-500
Toivomme laaja-alaista yhteiskunnallista keskustelua.
Keskustelun avaukset eivät ole seuran kannanottoja #ulkopolitiikka #koronakriisi

***

Turun Paasikivi-Seurassa professori Heikki Paloheimon pitämä videoesitelmä
“Tasavallan presidentin ja hallitusten välinen vallanjako” on katsottavissa linkissä https://www.youtube.com/watch?v=TaCiJue66FM
Jokainen Paasikivi-Seura on itsenäinen toteuttaen ohjelmistoaan
 #ulkopolitiikka #turpo #valtiosääntö

***

Keskustelun avaus:
“Uusien uhkien myötä kriisinhallintaan tarvitaan keskitettyä johtamista ja uusia menettelytapoja” https://www.cyberwatchfinland.fi/uutiset/uusien-uhkien-myota-kriisinhallintaan-tarvitaan-keskitettya-johtamista-ja-uusia-menettelytapoja/
Toivomme laaja-alaista yhteiskunnallista keskustelua. Avaukset eivät ole seuran kannanottoja #turpo #ulkopolitiikka

***

Keskustelun avaus:
Kultaranta, Suomi ja hävittäjät – Risto Volasen blogi-analyysi: http://www.ristovolanen.fi/118302917/6915892/posting/kultaranta-suomi-ja-h%C3%A4vitt%C3%A4j%C3%A4t
Toivomme laaja-alaista yhteiskunnallista keskustelua. Keskustelun avaukset eivät ole seuran kannanottoja. Kauden teemanamme Paasikivi-Seurassa on suurvaltapolitiikka #turpo #ulkopolitiikka

***

Uusimman 2/2020 Ulkopolitiikka-lehti teemana globalisaatio useasta eri näkökulmasta. Paasikivi-Seuran jäsenyyteen kuuluu myös https://ulkopolitiikka.fi/ lehden tilaus ja sähköinen arkisto. Lisätietoja Paasikivi-Seurasta ja jäsenyydestä https://www.paasikivi-seura.fi/ #ulkopolitiikka #turpo

***

Kultarannan päätöskeskustelussa mukana ovat Tasavallan presidentti Sauli Niinistön ohella eduskunnan puhemies, Paasikivi-Seuran puheenjohtaja Matti Vanhanen ja pääministeri Sanna Marin. Kultaranta-keskustelut järjestetään sunnuntaina 24. toukokuuta klo 18.15 suorana lähetyksenä Yle TV1:llä ja Yle Areenassa. Seuraamme proaktiivisesti keskusteluja myös Paasikivi-Seurassa, jossa kauden teemana ovat mm. suurvaltapolitiikka ja Suomen sekä EU:n asemoituminen.

Kultaranta-keskustelut 2020: Koronan jälkeen – millainen Suomi, millaisessa maailmassa?

Ohjelma:
• Avauskeskustelu: Presidentti Sauli Niinistö, arkkiatri Risto Pelkonen ja Suomen Lukiolaisten Liiton puheenjohtaja Adina Nivukoski
• Maailmanjärjestyksen muutos:
näemmekö koronan jälkeen tiivistyvää yhteistyötä vai koventuvaa kilpailua? Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Hiski Haukkala, EU:n kansainvälisistä kumppanuuksista vastaava komissaari Jutta Urpilainen ja Helsingin Sanomien pääkirjoitustoimituksen esimies Matti Kalliokoski.
• Miten maailmantalous ja Suomen talous selviävät koronapandemian ja sen torjunnan vaikutuksista. Muuttuvatko talouden ja kaupan rakenteet ja arvoketjut, pysähtyykö globalisaatio, syntyykö jotain entistä parempaa? Keskustelemassa ovat Nokian ja F-Securen hallitusten puheenjohtaja Risto Siilasmaa, entinen pääministeri Esko Aho ja Nordic West Officen johtava asiantuntija Anu Partanen.
• Koronapandemian vaikutukset yhteiskuntaamme.
Miten kokemus muuttaa suhdetta toinen toisiimme ja yhteisiä arvojamme, ja miten luomme paremman huomisen? Keskustelijoina ovat e2 Tutkimuksen johtaja Karina Jutila, kirjailija ja taideneuvoston puheenjohtaja Juha Itkonen sekä Helsingin yliopiston sosiaalipsykologian apulaisprofessori Nelli Hankonen.
• Kultaranta-keskustelut päättää presidentti Sauli Niinistön,
eduskunnan puhemies Matti Vanhasen ja pääministeri Sanna Marinin keskustelu.

Keskustelujen viralliset sivut löytyvät osoitteesta https://www.presidentti.fi/kultaranta/
ja keskusteluun voi osallistua Yleisradion sivujen kautta.

Ohjelman juontavat Ylen Rosa Kettumäki ja Antti Sahlström. Yleisö voi osallistua keskusteluihin lähettämällä kysymyksiä ja kommentteja osoitteessa yle.fi/kultaranta tai WhatsAppilla numeroon 044 421 4530. Presidentti Niinistö ja Kultaranta-keskustelujen osallistujat vastaavat kysymyksiin suorassa lähetyksessä.

Aktiivista yhteiskunnallista keskustelua tarvitaan.

Tervetuloa seuraamaan ja osallistumaan!

Matti Vanhanen
puheenjohtaja

www.paasikivi-seura.fi

***

Keskustelun avaus:
Tätä kaikkea korona merkitsee – katso linkistä Ulkopoliittisen insituutin @FIIA_fi tutkijoiden kommentit https://www.fiia.fi/ajankohtaista/tata-kaikkea-korona-merkitsee-katso-fiian-tutkijoiden-kommentit
Toivomme laaja-alaista yhteiskunnallista keskustelua.
Avaukset eivät ole seuran kannanottoja #turpo #ulkopolitiikka #koronakriisi

***

Keskustelun avaus:
Koronakriisi Suomen aikaisempien kriisien valossa – mitä historia voi ”opettaa” https://blogs.helsinki.fi/historia/2020/03/30/kati-katajisto-koronakriisi-suomen-aikaisempien-kriisien-valossa-mita-historia-voi-opettaa/@kati_katajisto Toivomme laaja-alaista yhteiskunnallista keskustelua.
Avaukset eivät ole seuran kannanottoja #turpo #ulkopolitiikka #koronakriisi

***